Search
Close this search box.

דיאטת דש

האני במראה

מאמר דיאטת דש - האני במראה

אחד הגורמים הבסיסיים המבדילים בני אנוש מבעלי חיים, הוא קיומו של דימוי עצמי. קיימת בנו היכולת לעצב זהות ולגבש דימוי עצמי חיובי או שלילי המתבטא בכל תחומי חיינו, החל מהעבודה בה אנו בוחרים לעסוק ועד ההתלבטות בה נבחר האם לרקוד במסיבה או להתבונן מהצד. מצבים רבים בחיינו קשורים לדימוי העצמי ולדימוי הגופני שלנו, שכמובן, קשור בצורה מהותית לרצון שלנו להיות שלמים יותר עם המראה המשתקף במראה שמולינו.

אחת ההמשגות החשובות ביותר של דימוי גוף, “האני במראה” שנטבעה על ידי הסוציולוג צ’ארלס קולי, מתארת את הדימוי העצמי כבעל שלושה שלבים מהותיים. על-פי קולי, זהות האדם אינה דבר נתון, מולד או נרכש, אלא היא מתפתחת בתהליך הדרגתי תוך כדי מגע עם סביבתנו. מגעים אלו, כפופים לאופן שבו אנו מפרשים את יחסה של הסביבה אלינו. פרשנות זו הופכת להיות חלק בלתי-נפרד מדימויינו העצמיים, ומהווה את הבסיס למושג ה”עצמי” המתפתח שלנו. מדובר בתהליך תלת-שלבי:אנו קולטים את האופן בו אחרים מתייחסים להתנהגותנו, אנו מפרשים את שיפוטם של האחרים לגבינו ובהתאם לשלבים הקודמים, אנו מעריכים את התנהגותנו בהתאמה לתגובות האחרים.

למעשה, התהליך כולו הינו דימוי מוכלל של האופן בו אנו נתפשים על ידי בני-אדם אחרים. זאת אומרת, שהעצמי-שבמראה אינו האופן בו אנו נתפשים על ידי אחרים, אלא האופן שבו אנו מדמיינים את עצמנו נתפשים, או במילותיו של קולי:
“האדם אינו מה שהוא חושב שהוא. הוא גם אינו מה שאחרים חושבים שהוא. האדם הינו מה שהוא חושב שאחרים חושבים שהוא”
קמפיין מעניין שהוכיח טענה זו נערך על ידי חברת Dove בשם “את יותר יפה ממה שאת חושבת”. במסגרת הקמפיין, הוזמנו מספר נשים לפגישה עם צייר דיוקנאות משטרתי. הנשים ישבו מאחורי וילון, כך שהצייר לא ראה את פניהן, ומשם תיארו עבורו את עצמן. בהמשך יצר הצייר דיוקן נוסף של אותה אישה, הפעם על פי תיאור שמסרה משתתפת אחרת בקמפיין . הנשים היו זרות זו לזו, והכירו אחת את השנייה רק לצורך השתתפות בקמפיין. אף אחת מהן לא ידעה בתחילה לאיזה צורך עליהן לתאר את תווי הפנים שלהן או של זולתן.

בסופו של הניסוי, המאייר חשף את שני הדיוקנאות , אחד על פי התיאור העצמי של האישה המאוירת, השני על פי תיאור המשתתפת הזרה לה. ההבדל בין שני האיורים היה בולט ומשמעותי. האשה שתיארה את דיוקנה, תיארה אותו בשימת דגש על החסרונות ועל המגרעות של עצמה.

ומהי הבעייתיות בכך שאנו מעריכים את עצמינו לפי ראות עיניהם של אחרים כביכול? מה שאנו חושבים שאחרים חושבים עלינו, משפיע על מה שאנו רואים כאפשרויות הפתוחות בפנינו, על מה שנראה אפשרי עבורינו, אנחנו לא לוקחים את האחריות,לא רואים האמת על עצמינו ואז, איננו יכולים לחוות ביטחון עצמי וערך עצמי. זאת מאחר והדעה שיש לנו על עצמינו ,כביכול, אינה תלוייה בנו.

אז מה עושים בכדי לשפר את הדימוי העצמי שלנו? דימוי עצמי נמוך אינו גזרת גורל. ישנן דרכים רבות לשפרו:

1.ביקורת עצמית-בונה או הורסת?
בכדי להעלות דימוי עצמי נמוך, יש צורך לזהות תחילה את הביקורת ההרסנית המתאפיינת בסוגים רבים של עיוותי חשיבה שנועדו להגן עלינו מפני כישלון, דחייה או מפני פגיעה רגשית היוצרת דימוי עצמי נמוך. ביקורת חוזרת ונשנית גורמת לאדם להסתגר ולהימנע מהתנהגויות שעלולות לסכן אותו. לעיתים נדמה כי בלעדיה לא ננוע לעבר השגיות רבה יותר או נגשים מטרות שהצבנו לעצמנו. למעשה, ההפך הוא הנכון. בכל שבוע, מצאו דבר אחד טוב שעליו אתם יכולים לטפוח לעצמכם על השכם. אם למשל אתם שואפים לרדת במשקל, חפשו את הפעולה החיובית שעשיתם עבור עצמכם בכל שבוע.

2.חשיבה נבואית או קריאת מחשבות מניחה שאנו יודעים מהן מחשבותיהן ורגשותיהם של אחרים כלפינו. התחושה כי אחרים חווים אותי בצורה שלילית יוצרת מעגל הרסני המחזק דימוי עצמ נמוך .זכרו, כי שתי מחשבות אינן יכולות לדור בכפיפה אחת, השתילו מחשבה חיובית במקום זו שמורידה אתכן.

3. כאשר הפער בין דימוי העצמי האידאלי לבין מי שאני, גדול מדיי, נוצרת תחושה של לחץ עצום וחוסר הערכה עצמית. לחץ זה נובע מתחושה בלתי פוסקת, שעליי להיות משהו אחר. אם ברצונכם למשל לרדת במשקל, הציבו לעצמכם יעדים ריאליים כמו שינוי קידומת, ירידה במידה אחת בבגדים או פחות חור אחד בחגורה ואל תצפו מעצמכם לשנות את כל ההרגלים בשבוע אחד.

4. פתחו בתוככם קול מעודד,מסנגר ותומך. צרו דימוי פנימי של חבר טוב, יועץ או מדריך , כך שבפעם הבאה בה תפגוש את הביקורת, תוכלו לשאול את עצמכם, מה דמות כזאת הייתה אומרת? כיצד היא יכולה לסנגר עליכם?

5. דימוי עצמי ופעילות גופנית: באופן מפתיע, אנשים המתחילים לעסוק בפעילות גופנית בכדי לשפר את הכושר ואת הדימוי העצמי, לאו דווקא יחוו שיפור בהרגשה. אותם אנשים מוצאים עצמם בחדרי הכושר המוקפים מראות ואנשים אחרים בעלי כושר גופני גבוה או מבנה גוף מרשים הרבה יותר משלהם. מצב זה לעתים פוגע בדימוי הגוף עוד יותר ונקודת השבירה של האדם היא גדולה עד כדי “התנזרות” מוחלטת מפעילות גופנית וחזרה לדפוסים הישנים. נסו להימנע מההשוואות ועודדו את עצמכם שאתם מחוייבים לתהליך, שאתם משקיעים בעצמכם ובגופכם. מצאו פעילות גופנית שאתם מרגישים נוח איתה . קנו לעצמכם בגד ספורטיבי מושקע שאתם מרגישים נוח איתו על מנת לשפר את התחושה ולתת לכם הרגשה שגם אתם “שייכים”.

עשוי לעניין אותך גם

מאמר דיאטת דש - האם עלייה במשקל מהווה כישלון בדיאטה?
האם עלייה במשקל מהווה כישלון בדיאטה?

אני רוצה להעלות למודעות תחושה לא פשוטה שכולנו חווינו וחווים במהלך החיים- ולפעמים לא נוח לנו לדבר עליה: תחושת הכשלון . וכשמדברים על דיאטות ותהליכים לירידה במשקל, יש לא מעט רגעים כאלו.

מאמר דיאטת דש - החלטתם על דרך חדשה? עשו שינויים בהדרגה
החלטתם על דרך חדשה? עשו שינויים בהדרגה

שינוי הינו תהליך המלווה כל אדם מהימים הראשונים של  חייו. רבים  מאיתנו רוצים לעשות שינוי כלשהו בחיים, בין אם להפסיק לעשן , לרדת  כמה קילוגרמים במשקל, לשנות מקום עבודה, או לשנות את זווית הראייה שלנו על נושאים מסויימים.

מאמר דיאטת דש - סוכרת מחלה של עשירים
סוכרת – מחלה של עשירים

כבר לפני מספר שנים הוכרזה ההשמנה כמחלה, ובהמשך כמגפה של המאה הנוכחית. משיעורי ההשמנה בארה”ב ובישראל, עולה תמונה מדאיגה ביותר. כ- 60% מהאוכלוסייה בארה”ב וגם בארץ סובלים מעודף משקל, וזאת למרות שידוע לכל כי השמנה מהווה גורם סיכון למרבית המחלות המאפיינות את החברה המודרנית. אחת מן התוצאות הנלוות למגפת ההשמנה היא

לחץ כאן ונדבר :)
אנחנו כאן , דבר איתנו :)
דיאטת דש
היי! 👋
נעים להכיר, נמשיך לשוחח בוואטסאפ ?